Co zrobić aby być szczęśliwszym? Pięć nawyków szczęśliwych ludzi

Każdy z nas pragnie wieść szczęśliwe życie cokolwiek to dla niego znaczy. Ludzie ciągle zadają sobie pytania co zrobić aby czuć radość każdego dnia? Czy szczęście jest zależne od ilości posiadanych przedmiotów lub pieniędzy? Chyba nie, skoro na świecie jest tylu milionerów którzy wcale nie czują się spełnieni i nie potrafią przestać zarabiać pieniędzy, chociaż mają ich tyle że spokojnie wystarczyłoby im na kilka pokoleń. Może zatem szczęście zależy od stanu umysłu i odpowiedniego nastawienia do świata? Psychologowie postanowili przeprowadzić badanie, w którym porównali ludzi deklarujących duże poczucie szczęścia przeżywane na co dzień z osobami, które wcale szczęśliwe się nie czuły. Okazało się, że to nie pieniądze są wyznacznikiem szczęścia, z czym błędnie myli je wielu ludzi – owszem, do pewnego stopnia wpływa to pozytywnie na jakość życia, jednak od pewnej kwoty zarabianie większej ilości pieniędzy nie tylko nie wpływa pozytywnie na radość z życia, ale nawet zaczyna je pogarszać! Co zatem wpływa pozytywnie na subiektywne odczucie szczęścia? Udało się wyodrębnić 5 głównych nawyków, które odróżniają ludzi szczęśliwych od nieszczęśliwych. Może je wprowadzić do swojego życia każdy z nas, zupełnie za darmo

 

1. Obcowanie w tu i teraz

Przyjmuje się, że większość ludzi spędza ponad 90% swojego życia myśląc o przeszłości albo martwiąc się o przyszłość. Przez to omija nas piękno tego świata, którego na co dzień nie dostrzegamy. A to tylko w tej chwili, która jest TERAZ możemy być szczęśliwi. Odkładanie szczęścia na później – osiągnięcie kolejnego szczebla kariery, zwiększenie zarobków, kupienie nowego samochodu sprawia, że tracimy chwilę obecną w której moglibyśmy czuć radość. Przeszłości już nie ma, przyszłości jeszcze nie, dlatego otwórzmy się na szczęście już teraz!

 

2. Wdzięczność

Rzadko kiedy ludzie zastanawiają się nad tym ile już mają. A to właśnie wdzięczność wynosi nas wyżej i pozwala cieszyć się z tego jak dużo już mamy. Na co dzień nie zwracamy uwagi na takie proste rzeczy jak zdrowie, przyjaciele czy dach nad głową, biorąc je za pewnik. Tymczasem wielu ludzi nie ma nawet takich podstawowych rzeczy i codziennie musi walczyć o przetrwanie kolejnego dnia. Szczęśliwi ludzie nie mają problemu ze znajdywaniem powodów do wdzięczności i robią to nieustannie. Dziękowanie, czy to w duchu czy innym osobom wprowadza nas w dobry nastrój i sprawia, że czujemy się szczęśliwi i bezpieczni, dlatego nie wahajmy się robić tego częściej.

 

3. Optymizm

Szklanka jest do połowy pusta czy do połowy pełna? Odpowiedź brzmi: i taka, i taka – to od nas zależy na którą połowę zwrócimy uwagę. Każda sytuacja ma w sobie zarówno jasną, jak i ciemną stronę. Szczęśliwi ludzie zawsze zauważają tą lepszą stronę, przez co mają poczucie, że cały świat życzy im dobrze. Nigdy nie wiadomo jaki będzie skutek danego wydarzenia, dlatego lepiej mieć poczucie, że wszystko dzieli się po coś i finał będzie dla nas pozytywny. Ból po rozstaniu trwa tylko do rozpoczęcia nowego, jeszcze lepszego związku. Wtedy możemy podziękować w duchu, że tak to się potoczyło bo bez tego nie bylibyśmy tak szczęśliwi. Następnym razem, gdy spotka nas coś złego pamiętajmy, że nie mamy w danej chwili oglądu na całą sytuację i w przyszłości może nam to wyjść na dobre. Warto się skupić na pozytywnych aspektach tej sytuacji – czego się dzięki temu mogę nauczyć? Jak to mogę wykorzystać na swoją korzyść?

 

4. Relacje z innymi ludźmi

Człowiek jest istotą społeczną, zatem ważne jest aby miał dobre relacje z innymi ludźmi. Szczęśliwych ludzi cechuje bogate życie towarzyskie. Nie chodzi tu tylko o dużą liczbę znajomych, ale przede wszystkim o ich jakość. Posiadanie bliskich przyjaciół pozwala przezwyciężyć trudy życia i wspólnie przeżywać radość, która w grupie się wręcz potęguje.  Ludzie chcą dzielić się szczęściem z innymi a im więcej świetnych relacji mamy, tym łatwiej nam to przychodzi.

 

5. Delektowanie się chwilą

Czerpanie przyjemności z każdej chwili to domena ludzi szczęśliwych. Każdy łyk kawy, promyk słońca lub podmuch wiatru może być dla nas źródłem radości. Warto zwracać uwagę na te małe rzeczy i delektować się takimi prostymi, a zarazem pięknymi aspektami naszego świata.

O tym jak budować nawyki napisałem w tym poście. Zachęcam do wprowadzania powyższych zasad do swojego życia i otwarcie się na czerpanie większej radości z życia już dzisiaj 🙂