Hipnoza – fenomen trudny do wyjaśnienia

Tematy o podłożu psychologicznym, dotykające podświadomości, snu, hipnozy czy iluzji to sprawy nadal nie wyjaśnione w sensie dogłębnym. Ludzie tworzą definicje, nawet dużo definicji, które występują równolegle, jednak żadna tak naprawdę nie może być w stu procentach poprawna dyskredytując inne.

Tematy o podłożu psychologicznym, dotykające podświadomości, snu, hipnozy czy iluzji to sprawy nadal nie wyjaśnione w sensie dogłębnym. Ludzie tworzą definicje, nawet dużo definicji, które występują równolegle, jednak żadna tak naprawdę nie może być w stu procentach poprawna dyskredytując inne. Są to tematy zbyt delikatne, z którymi ludzki umysł nie może tak do końca sobie poradzić, nie potrafi ich wyjaśnić. Wielu z nas zdaje sobie z tego sprawę i być może dlatego tematy te są tak elektryzujące, takie ciekawe.

Już dawno odkryto, iż hipnoza ma związek z neurologią. Do hipnozy może dojść na zasadzie seansu z terapeutą, który doprowadza do pożądanej sytuacji, albo też może to być autohipnoza, czyli sami fundujemy sobie wejście w trans. Niektórzy naukowcy twierdzą, iż sami często świadomie lub nieświadomie wprowadzamy się w lekki trans o podłożu hipnotycznym. Może on polegać na tym, iż na przykład podczas bólu zęba radzimy sobie w ten sposób, że staramy się bardzo skoncentrować na czynności, która niejako pozwoli nam zapomnieć o bólu, zepchnie myśli na inny tor, gdy skoncentrujemy się w tym czasie na grze komputerowej lub czymkolwiek innym, to właśnie wprowadzamy się w trans.

Trzeba wiedzieć, iż przez mózg człowieka przebiegają pewnego rodzaju impulsy, fale o różnych częstotliwościach. Podczas wysiłku umysłowego na pierwszy plan wychodzi jedna, konkretna fala, a gdy znajdujemy się w fazie beztroskiego relaksu, prym wiedzie zupełnie inna fala. Gdy zaczniemy manipulować owymi falami, możemy doprowadzić do hipnozy, czyli do stanu gdy przestajemy odczuwać ból, lub na przykład tracimy kontrolę nad własnym ciałem.

Hipnoza stosowana jest jednak nie tylko w medycynie(anestezja) czy psychoterapii, lecz także w… iluzji scenicznej! Dawniej popularne były hipnotyczne pokazy dla publiczności, obecnie ten tręd wyklarował się i pojawił w postaci odmiany iluzji – mentalizmu. Występując przed widzami, mentalista korzysta zarówno z technik psychologicznych (jak np. hipnoza) jak i trików iluzjonistycznych. Spektakularność końcowego efektu „magii” jest spowodowana w dużej mierze tym, że widz tak naprawdę nie zdaje sobie sprawy, czy magik w danej chwili stosuje triki psychologiczne czy też iluzjonistyczne.

Opisów hipnozy, przebiegu jej występowania jest wiele, jednak nadal tak naprawdę nie można jednoznacznie określić dlaczego ona występuje. Manipulacja falami mózgowymi to fakt, ale dlaczego akurat prowadzi ona do takich a nie innych chwilowych zaburzeń funkcjonowania ludzkiego ciała? Tego dokładnie nie wiadomo. Badania trwają od dawna i wydaje się, iż będą trwały tak długo dopóty pojawi się jednoznaczna teoria, podparta niezbitymi faktami wynikającymi z wyników badań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *