Jak naprawić związek lub uratować małżeństwo

Czujesz, że do twojego związku wkradła się nuda? Wolisz samotnie poczytać książkę lub spotkać się z przyjaciółmi niż spędzić wieczór u boku partnera? Mimo przeżytych razem lat i wzajemnego szacunku wasze rozmowy sprowadzają się do formalnych spraw, a wspólnie spędzany czas przestał być taki ekscytujący?

Wymienione powyżej problemy dotykają wielu par, które od lat wiodą wspólne życie. Nie martw się! Szybki tryb życia, codzienne obowiązki, praca i wychowywanie dzieci sprawiają, że nie trudno o zepsucie relacji w związku, zmęczenie i brak namiętności. Ważne, aby w porę uświadomić sobie problemy i zareagować na nie, zanim przerodzą się w poważniejsze problemy. Jest na to metoda, a nawet kilka. Wbrew pozorom to proste czynności i nawyki, które można stosować w swojej relacji. Nie wymagają udziału w terapii małżeńskiej, a jedynie odrobinę cierpliwości, uwagi, chęci do zmiany i współpracy między partnerami.

 

Nie wystarczy pokochać, trzeba jeszcze umieć wziąć tę miłość w ręce i przenieść ją przez całe życie.” -Konstanty Ildefons Gałczyński

Oto co można zrobić, aby natychmiastowo naprawić relacje z partnerem:

Rozmowa

Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku. -Antoine de Saint-Exupéry

Na jakość relacji macie wpływ oboje, a potrzebę zmiany musi odczuwać każde z was, aby była ona skuteczna. Znajdźcie czas na wymianę spostrzeżeń i oczekiwań. Wyłączcie telewizję, wyciszcie telefony i nastawcie się na szczerą dyskusję. Wysłuchajcie siebie nawzajem i ustalcie nowe, wspólne zasady, które podniosą jakość waszego emocjonalnego życia. Wymieńcie się wsparciem i planami na przyszłość. Możecie po prostu docenić się nawzajem i powiedzieć na czym Wam najbardziej zależy.

Określ siebie w związku

Określenie swojej roli w związku jest bardzo ważne. Dopiero na podstawie swoich wymagań i potrzeb partner jest w stanie je zaspokoić. Najlepsze efekty osiągniecie dzięki wysiłkowi i pracy nad sobą. Nie pomoże drogi prezent i kolacja w ekskluzywnej restauracji. Chodzi przecież o długotrwały efekt. Zadaj sobie kilka pytań i na ich podstawie określ nawyki, które musisz zmienić. Zastanów się, na jakim polu odpuszczasz? W jakich aspektach możesz dać od siebie więcej? Czy są obszary, w których nie potrzebnie się poświęcasz? Czego ci brakuje w relacji? Na co ciągle nie masz czasu? Na co najbardziej narzekasz? Czy można to zmienić? W jaki sposób?

 

Moc tkwi w drobiazgach

Spróbuj zaobserwować w partnerze wszystko to, co podobało ci się przed laty: maniery, uśmiech, ton głosu, spojrzenie. Doceń drobne gesty: poranny pocałunek, uprzejme słowa, zapytanie jak minął twój dzień. Postaraj się zacząć dzień od uśmiechu i rozmowy. Nie kończ dnia bez porozumienia. Życie składa się przecież z tych ulotnych i pięknych momentów. Dbaj o to, aby każdego dnia złapać kilka z nich.

 

Czas tylko dla was

W dorosłym życiu jest nie wiele czasu na długie rozmowy, taniec, romantyczne spacery i upojne noce. Dlatego warto w ciągu tygodnia zarezerwować specjalny czas tylko dla was. Poproś rodzinę lub przyjaciół o opiekę nad dziećmi, zaplanuj obowiązki tak, aby mieć wolny wieczór cztery razy w miesiącu. Wyjdźcie na randkę i wyraźcie szczere chęci poznania się na nowo.

 

Naucz się słuchać

Umiejętne słuchanie drugiej osoby polega na skupieniu swojej uwagi w wsłuchanie się w jej przekaz. Kiedy widzisz, że twoja druga połowa próbuje nawiązać rozmowę lub coś z siebie wyrzucić, odłóż telefon, odkurzacz, komputer. Okaż jej szacunek, odczytuj mimikę twarzy, potrzymaj za rękę. Nic tak nie burzy relacji międzyludzkich jak brak odpowiedniej uwagi i uczucie bycia zlekceważonym. Ty też doceniasz, kiedy partner uważnie słucha twoich opowieści i próśb. Dając sobie nawzajem uwagę zalepiacie spękane fundamenty waszego związku. To najlepsza inwestycją jaką sobie możecie dać w celu polepszenia waszego związku.