Jak radzić sobie z nieśmiałością

W teraźniejszych czasach nieśmiałość z pewnością utrudnia życie. Obecny świat promuje ludzi przebojowych, umiejących zaprezentować swoje możliwości w każdej sytuacji.

Nieśmiałością jest pewny stan psychiczny, pojawiający się przeważnie w chwili kiedy jesteśmy oceniani czyli  spodziewamy się, że będziemy oceniani.

Nieśmiałość objawiać się może na parę sposobów. Przeważnie ludzie nieśmiali w sytuacjach kryzysowych czują zakłopotanie, lęk i skrępowanie. Nie są w stanie zachowywać się na luzie, nie umieją swobodnie się wysłowić lub wykonać nawet prostych czynności. Opisanym wyżej symptomom towarzyszą też typowe dla stanu napięcia nerwowego objawy somatyczne jak np. pocenie się,  bóle brzucha itd. Skutkiem nieprzyjemnych odczuć wynikających z nieśmiałości bardzo często bywa świadome lub podświadome omijanie sytuacji które nas stresują. Osoby nieśmiałe często izolują się z życia towarzyskiego.

Trudno o krótki i jednoznaczny wykaz powodów występowania braku  śmiałości. Po pierwsze warto zaznaczyć, że każdy z nas jest w pewien sposób nieśmiały – każdy obawia się pewnych sytuacji, pewne okoliczności sprawiają małe bądź duże zakłopotanie. Problem jest wtedy kiedy zamiast naturalnych hamulców, mamy do czynienia z nieśmiałością chorobliwą.

Prawie każdy z nas bywa nieśmiały w pewnych sytuacjach i nie ma w tym nic negatywnego, o tyle nieśmiałość ciągła jest zaburzeniem, które bardzo często utrudnia lub nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Przyczyny występowania nadmiernej nieśmiałości mogą być różne. Przeważnie mówi się w tym przypadku o niskiej samoocenie, wysokich wymaganiach stawianych przez samego siebie lub przez innych ludzi, przykrych doświadczeniach z przeszłości, a także o cechach wrodzonych.

Każdy z nas w pewnym stopniu na co dzień walczy z nieśmiałością. Dla osób pewnych siebie i rozrywkowych oznacza to nawet frajdę i sprawdzanie się w przeróżnych mniej lub bardziej poważnych sytuacjach. Dla osób bardziej skromnych, każda próba pokonania nieśmiałości to niemalże  walka o wszystko.

Niezależnie od tego, czy nieśmiałość doskwiera nam w trakcie wystąpień publicznych, zbliżeń intymnych, czy w innych okolicznościach, warto z nią walczyć.

Głównym i na chwilę obecną jednym ze skuteczniejszych sposobów na pokonanie nieśmiałości są ćwiczenia NLP. Warto wiedzieć jednak o tym, że nie każdy z nas powinien być mistrzem przemawiania. Przecież wielu z nas ma znacznie mniejszy temperament. Nie ulegajmy presji ludzi, która nakłania nas do postępowania wbrew samemu sobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *