Jak zdobyć przyjaciół i być lubianym?

Każdy z nas w życiu poznaje coraz to nowe osoby i chce przy nich wypaść jak najlepiej. Wiele osób zastanawia się jak znaleźć przyjaciół albo co zrobić żeby poznać dziewczynę lub chłopaka, który nam się podoba. Idąc tym tropem może się pojawić pytanie jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Albo jak poprawić relacje z mężem lub dziewczyną? Psychologia dostarcza nam wiele sprawdzonych rozwiązań na temat tego, co powinniśmy robić aby być bardziej lubiani. Zapraszam do lektury!

 

Uśmiech

Uśmiech zarówno świetnie wpływa na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, jak i może to być pierwszy krok do polepszenia relacji ze znajomymi lub bliskimi. W świecie, gdzie każdy za czymś pędzi osoby uśmiechające się to rzadkość. A przecież to nic nie kosztuje i sprawia powstanie u naszego rozmówcy pozytywnych emocji, dzięki czemu lepiej się czuje już na starcie. W takim stanie dużo łatwiej jest prowadzić przyjazną i miłą rozmowę, a ludzie zawsze lgną do osób którzy wywołują w nich przyjemne emocje. Dużo uśmiechu spowoduje, że zostaniemy zapamiętani jako osoby sympatyczne z którymi fajnie  się spędza czas!

 

Podobieństwa

Podczas rozmowy z daną osobę skupiaj się głównie na tym, w czym się zgadzacie. Z reguły lubimy osoby podobne do nas i mające podobne poglądy. Zapomnij zatem o krytyce – czasem jest lepiej pewne rzeczy przemilczeć – i wyraźnie podkreślaj stanowiska w których macie taki sam punkt widzenia. Oprócz podobnych zainteresowań szukaj również innych rzeczy które Was łączą – może to być podobne miejsce zamieszkania, wspólny znajomy, posiadanie w rodzinie siostry lub brata, obejrzenie tego samego filmu lub słuchanie podobnej muzyki.

 

Dotyk

Dotyk łamie bariery i jest nośnikiem pozytywnych emocji. W pewnym badaniu część kelnerów w kawiarni delikatnie muskała dłoń klientów podczas wręczania paragonu . Efekt tego zabiegu był taki, że później te osoby bardziej lubiły obsługujących ich kelnerów i dawały im wyższe napiwki! W innym eksperymencie badacz podczas imprez prosił do tańca dziewczyny, niektóre z nich dotykając przy tym za ramię. W rezultacie dotknięte dziewczyny o 50% częściej zgadzały się z nim zatańczyć, co może świadczyć o tym że został on od razu bardziej polubiony! Warto więc od czasu do czasu w naturalny sposób poklepać kogoś po plecach lub dotknąć jego ramienia. Oczywiście należy przy tym zachować umiar i robić to w sposób autentyczny.

 

Patrz w oczy

Patrzenie się w oczy jest informacją dla naszego rozmówcy, że poświęcamy mu uwagę i słuchamy tego, co mówi. Komunikujemy mu w ten sposób również, że jest dla nas ważny. Szacuje się, że najlepiej jest patrzeć w oczy przez około 60%-80% czasu – powyżej tego przedziału może powodować u rozmówcy uczucie dyskomfortu i oceniania, natomiast poniżej 60% może świadczyć, że coś ukrywamy lub jesteśmy z nim nieszczerzy.

 

Mów po imieniu

Imię dla każdego z nas jest silną kotwicą – mamy z nim powiązane mnóstwo uczuć. Skupia też momentalnie naszą uwagę. Przykładowo w tłumie różnych rozmów usłyszenie swojego imienia zawsze zwróci nas w kierunku z którego je usłyszeliśmy. Poza tym po imieniu do nas zwracają się zwykle osoby, które nas znają. Poprzez mówienie do osoby po imieniu sprawimy, że od razu nas ona zaliczy do kategorii znajomych, budując między nami więź bliskości.

 

Szczerze się zainteresuj

Ponad 80% rzeczy jakie mówimy dotyczą nas lub naszego otoczenia. „Ja” jest najczęściej używanym słowem w codziennym życiu. Każdy uwielbia mówić o sobie – to daje nam poczucie sensu i ważności. W świecie, gdzie większość ludzi jest zainteresowana w szczególności swoją osobą zainteresowanie drugiej strony dostarcza nam mnóstwo radości. W końcu jest ktoś, kto chce nas wysłuchać i naprawdę jest zainteresowany tym, co mamy do powiedzenia.

 

Wyraź aprobatę

Uznanie jest jedną z ważniejszych potrzeb ludzi. Każdy z nas zabiega o akceptacje i uznanie, a niezwykle rzadko to otrzymujemy. Jak się poczujesz gdy napiszę, że musisz być niezwykle inteligentną i mądrą osobą, skoro wiesz że możesz się rozwinąć i dlatego czytasz tą stronę? 🙂

Docenienie osoby za to, co jest dla niej ważne i wymagało jakiegoś wysiłku sprawi, że od razu nas polubi i będzie chciała słuchać więcej takich pochwał.

 

Odzwierciedlenie

Odzwierciedlać innych ludzi możemy na poziomie niewerbalnym oraz werbalnym. Niewerbalne odzwierciedlenie polega na przyjęciu podobnej postawy co druga osoba. Stajemy więc w podobny sposób, jeśli jedna osoba ma skrzyżowane ręce to my robimy to samo z naszymi. Naśladować można również gesty oraz takie rzeczy jak tempo oddechu, mrugania itp. Co do Odzwierciedlenia werbalnego możemy tutaj naśladować takie aspekty jak tempo mówienia, najczęściej powtarzane słowa, ton głosu. Ważne jest żeby nie kopiować dokładnie całego zachowania, bo będziemy wyglądali jakbyśmy papugowali naszego rozmówcę. Nasze ruchy powinny być naturalne i zgodne z naszym rozmówcą w maksymalnie 80%.