Mam dylemat! Czyli jak rozwiązać konflikt wewnętrzny

Zdarza się, że jesteśmy postawieni przed trudnymi wyborami, podczas których odrzucenie każdej możliwości wiąże się z poczuciem straty. Często podjętej decyzji nie da się cofnąć, a wpływa ona na całe nasze dalsze życie. Z jednej strony to jest właśnie piękne, że każda najmniejsza decyzja może sprawić że życie obierze dla nas zupełnie nowego kierunku. Zastanówmy się na chwile co by było gdybyśmy byli nieśmiertelni – tak naprawdę prędzej czy później doświadczylibyśmy każdej możliwej sytuacji, przez co podejmowane decyzje nie miałyby żadnej wagi. Stalibyśmy się nieczułymi istotami czekającymi tylko na zwieńczenie się kolejnego scenariusza aż w końcu wszystkie możliwości by się skończyły, a życie stało się nudne. Świadomość, że podjęta decyzja popchnie nas w pewnym kierunku, z którego nie będziemy mogli zawrócić rodzi w nas ekscytację i sprawia, że każdy dzień się liczy. Nigdy nie wiadomo w końcu co przyniesie kolejny dzień – może poznamy osobę która nas czymś tak zainspiruje, że zmienimy zupełnie nasz styl życia, albo zostanie naszym przyjacielem na lata.

Każdy z nas chce podejmować najlepsze dla siebie decyzje, żeby potem przez resztę życia ich nie żałować. Aby to zrobić powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie możliwości i podjąć tą, która dla nas aktualnie wydaje się najlepsza. Zwracam tu uwagę na to, że chociaż w danej chwili jedna możliwość może być najbardziej atrakcyjna,  nie możemy być pewni jak na niej wyjdziemy. Może się okazać, że to był największy błąd w życiu. Pewnych rzeczy jednak nie da się przewidzieć. Pamiętając o tym, nie będziemy mieć później do siebie żalu – podejmując decyzję w zgodzie z własnymi wartościami nie mogliśmy postąpić inaczej.

Mając konflikt wewnętrzny trudno nam będzie podjąć jasną decyzję skupiając się wyłącznie na treści. To, czego na pierwszy rzut oka nie widać, a o co naprawdę chodzi to wartości. Patrząc na dylemat przez ich pryzmat dużo łatwiej nam będzie dokonać  wyboru między kilkoma z pozoru równowartościowymi możliwościami. Co zatem zrobić, aby wybór okazał się łatwiejszy?

 

Ćwiczenie

Podziel kartkę na 2 części i nazwij odpowiednio obie możliwości. Przykładowo konflikt może dotyczyć tego, czy na wakacje wybrać się na morze, czy w góry.

Mając podzieloną kartkę na 2 części, wypisz wszystkie argumenty przemawiające za każdą z możliwości.

Mając pełną listę wszystkich zalet, zastanów się jakie wartości się za nimi kryją. Wartości są pojęciami abstrakcyjnymi, zatem każdy z nas rozumie je nieco inaczej.

Estetyka w obu możliwościach się pokrywa, więc to co się powtarza pomijamy. Zostaje mi po 3 wartości, które mogę ze sobą zestawić następująco:

Zabawa vs spokój

Poczucie bezpieczeństwa vs rozwój

Przyjemność vs aktywność

Zadając sobie pytanie które z tych wartości bardziej cenimy i czemu ma służyć ten wyjazd, możemy podjąć decyzję opartą na wartościach. Mnie osobiście bardziej przekonuje możliwość zebrania nowych doświadczeń i więcej spokoju połączonego z aktywnym wypoczynkiem.

Chociaż przed wykonaniem tego ćwiczenia nie wiedziałem co będzie dla mnie lepsze ,teraz widzę, że wyjazd w góry bardziej mnie przekonuje. Zabawę, poczucie bezpieczeństwa i przyjemność mogę sobie zapewnić w inny sposób w miejscu gdzie mieszkam i nie muszę koniecznie jechać nad morze, by to osiągnąć.

Mocno zachęcam do przetestowanie tego prostego i niezwykle skutecznego ćwiczenia na własnej skórze oraz podzielenia się opinią 🙂