Sport sposobem na świetną pamięć?

Naukowcy z Cambridge przetestowali wpływ sportu na pamięć i zdolności umysłowe. Okazało się, że regularnie biegające myszy lepiej zapamiętywały zdarzenia podobne!

Dzięki eksperymentowi naukowcy wykazali, że długotrwały wysiłek fizyczny może mieć znaczący wpływ na naszą pamięć! Co oznacza, że dzięki ćwiczeniom poprawiamy nie tylko wygląd naszego ciała, ale również trenujemy zapamiętywanie i usprawniamy nasz umysł;)

Nie było to jedyne badanie, którego podstawą było udowodnienie, jak sport wpływa na pamięć. Naukowcy z USA przebadali hipokampę – strukturę mózgu, która odpowiada za zapamiętywanie i szybkie uczenie się. Swój test przeprowadzili na dzieciach, w wieku 9 i 10 lat i polegał on na zbadaniu kondycji fizycznej wszystkich dzieci oraz rozmiarów hipokampy poprzez rezonans magnetyczny. Okazało się, że dzieci z lepszą formą fizyczną posiadają o conajmniej 12% większe hipokampy od dzieci ze słabszą wydajnością fizyczną.  Dodatkowo dzieci z lepszą formą fizyczną osiągały również dużo lepsze wyniki w testach na pamięć relacji, czyli zdolności do kojarzenia i zapamiętywania.

Sport przyczynia się do prowadzenia zdrowego pod każdym względem trybu życia. Warto zatem zachęcać do niego dzieci i młodzież, zwłaszcza dlatego,że dzięki niemu można szybciej rozwinąć swój mózg, udoskonalić pamięć i efektywną naukę. Co więcej?

Ruch to wysoka sprawność i dobre samopoczucie. Niedobór wysiłku fizycznego może powodować wiele schorzeń cywilizacyjnych – m.in. nadwagę, słabą przemianę materii, niewydolności układu sercowo-naczyniowego itd. U młodych ludzi siedzący tryb życia często bywa przyczyną wad postawy. Zaobserwowano, że wśród uczniów szkół sportowych występują one rzadziej niż wśród uczniów pozostałych szkół.

Dzięki takim badaniom możemy śmiało twierdzić, że sport to zdrowie! Zdecydowanie nie tylko zdrowie fizyczne ale również umysłowe. Rozwijajmy swój mózg poprzez ćwiczenia umysłowe i sportowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *