Żałoba, czym tak naprawdę jest?

Trudny okres po śmiercią bliskiej osoby nazywany jest żałobą. W naszej tradycji wiąże się to nie tylko z naszymi wewnętrznymi przeżyciami, ale także z szeregiem pewnych zachowań oraz gestów, o których osoba pogrążona w żałobie powinna pamiętać.

Zwyczaje żałobne są obecnie coraz rzadziej i mniej restrykcyjnie przestrzegane. Wszak najważniejsze są nasze uczucia i to co nosimy w sercu, a nie to co okazujemy na zewnątrz. Każdy z nas inaczej przeżywa śmierć bliskiej osoby i tak naprawdę tradycja żałoby nie jest niczym obowiązkowym ani wymaganym. Niemniej utarło się, że osoby przeżywające śmierć bliskich kultywują pewne zachowania, które mają na celu oddanie szacunku zmarłemu oraz utrwalenie pamięci o nim.

Ile trwa żałoba?

Tradycyjny czas żałoby uzależniony jest od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym. W przypadku śmierci żony lub męża, okres żałoby trwa rok i sześć tygodni. Jeśli osobą zmarłą był ktoś z rodziców, to jego dzieci powinny trwać w żałobie przez pół roku. W przypadku dziadków lub rodzeństwa, ten czas również powinien trwać pół roku. Jeśli nasze pokrewieństwo ze zmarłym było dalsze, okres żałoby przypada na trzy kolejne miesiące po śmierci. Naturalnie w każdym z tych przypadków czas, jaki żałoba powinna trwać jest jedynie umowny.

Co to znaczy być w żałobie?

Naturalnie prawdziwą żałobę po stracie bliskiej osoby każdy przeżywa tak naprawdę w swoim wnętrzu. Tak jak różne bywają pogrzeby, tak też różny bywa sposób przeżywania żałoby. Smutek oraz wszystkie uczucia towarzyszące śmierci nie podlegają żadnym ograniczeniom czasowym ani konwenansom. Tradycyjnie okres żałoby, zależny od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym, oznaczał unikanie intensywnych barw w strojach, a także rezygnację z hucznych imprez i zabaw. Współcześnie nie są to jednak sztywne zasady, którym musimy ulegać. Prawdziwą żałobę nosimy w sercu i nie musimy jej obwieszczać całemu światu za pomocą ubioru czy szczególnego zachowania. Wdowa nie musi przez rok wieść niemalże pustelniczego życia i ubierać się jedynie na czarno. Współcześnie ten czas trwania żałoby oznacza bardziej odprawianie mszy świętych w intencji zmarłego, zapalanie dla niego świec czy częstsze odwiedziny na cmentarzu.

Okres żałoby po śmierci bliskiej osoby może być szczególnie trudny. Dlatego też bardziej istotne niż uleganie konwenansom, jest wsparcie ze strony rodziny i bliskich. Głęboki smutek i żal towarzyszy każdej stracie i jest sprawą bardzo indywidualną. Także charakter i długość trwania żałoby .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *